Přeskočit navigaci
 

Navigační cesta

Titulní strana > Ministr v médiích > Nedostatek elektřiny Česku podle Bursíka nehrozí (ČRo1 - Radiožurnál)

Ministr v médiích   Verze 2.1.1

Ostatní: Čtvrtek, 15. února 2007

Nedostatek elektřiny Česku podle Bursíka nehrozí (ČRo1 - Radiožurnál)


Aleš KOUBA, moderátor
Zvýšit do roku 2020 podíl biopaliv v dopravě na deset procent a naopak snížit emise skleníkových plynů o dvacet procent ve srovnání s rokem 1990, to jsou cíle energetické politiky státu, kterou předložíme Evropské komisi. Právě dnes je v Bruselu ministerská schůzka k liberalizaci energetického trhu. Podle ministra životního prostředí Martina Bursíka si Česko připravilo svou pozici nejen pro evropskou energetickou politiku, ale i jakousi mapu obnovitelných zdrojů, říká redaktor Tomáš Medek.

Tomáš MEDEK, redaktor
Do roku 2020 by měl podíl obnovitelných zdrojů energie dosáhnout v celé Evropě dvaceti procent. V každé členské zemi by ale mohl být jiný. Vláda se dohodla, že přidělený podíl dále rozdělí na dopravu, výrobu tepla a výrobu elektrické energie. Spotřeba elektřiny se u nás stále zvyšuje, loni skoro o tři procenta. Analytik Petr Novák ze společnosti Atlantik předpokládá, že i v dalších letech bude růst.

Petr NOVÁK, analytik, společnost Atlantik
Výroba elektřiny oproti tomu bude v České republice klesat tak, jak budou postupně vypadávat výrobní zdroje ČEZu z důvodu zastarání a ukončení životnosti, a ČEZ si nemůže dovolit obnovit své uhelné portfolio v plné výši díky územním těžebním limitům na hnědé uhlí v severních Čechách.

Tomáš MEDEK, redaktor
Podle odhadů se může spotřeba elektřiny vyrovnat s její výrobou v letech 2009 až 2012. S tím, že bude u nás v nejbližších letech nedostatek elektřiny, ale nesouhlasí ministr životního prostředí Martin Bursík. Takové strašení podle něj slouží především lobby za prolomení limitů těžby uhlí a znovuotevření diskuse o energii z jádra.

Martin BURSÍK, ministr životního prostředí /SZ/
My jsme prostě největší vývozce elektřiny na hlavu, celou výrobu Temelína, nebo respektive ještě o něco více vyvážíme do zahraničí a je absolutně nesmyslné, anebo vůbec to nemůže vycházet, že za několik let tady nebude elektřina.

Český rozhlas 1 - Radiožurnál, 15. 2. 2007, Ozvěny dne, 12:00
Počet přístupů na tuto stánku: 179